Ad

Slider

Aromaterapide Lavanta Yağı

Tıbbi lavanta hakkında derlediğimiz bilgileri bu yazımızda sunuyoruz.

Botanik adı: Lavandula angustifolia

Botanik aile: Lamiaceae
Diğer Yaygın isim: 

Koku Tanımı: çiçeksi, taze, tatlı, otsu ve bazen hafif meyvemsi.
Koku Notası: üst – orta
İlk Aroma Etkisi: orta
Koku Karışım Faktörü: 5 (orta) 
Uyumlu olduğu yağlar:  
Kullanılan bitki kısmı: çiçekler, tomurcuk
Ekstraksiyon Yöntemleri: Buhar distilasyonu.
Rengi: açık soluk sarı
Suda Çözünürlük: Suda çözünür

1. Lavanta Uçucu Aroma Terapi Yağı Kullanım Şekilleri

 • Doğal Oda Parfümü olarak ortam kokulandırma için elektrikli difuzörde veya buhurdanlıkta suya bir kaç damla damlatarak kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Masaj Yağınızı Aroma Terapi Masaj Yağına Çevirmek için Kullanım Şekli: 50 ml soğuk sıkım baz yağ içerisine 10 damla damlatıp karıştırın. Vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Parfümler, Sabunlar, Temizleyiciler ve Güzellik ürünleri için tercih edilen bir kokudur. Cilt bakım ürünlerinden rahatlatıcı rutinlere kadar, bu yağ hayatınızın birçok alanını olumlu yönde etkiler ve zenginleştirir.
 • Bulaşık dolu bir lavaboya, çamaşır dolu bir makineye veya eviniz için kullandığınız temizlik malzemelerinize 3-5 damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

2. Lavanta Uçucu Aroma Terapi Yağı Etkileri

 • Genellikle depresyon, migren, panik, baş ağrısı, uykusuzluk tedavisinde kullanılır ve sinirlerimizi yatıştırır.
 • Kasları, eklem ağrılarını, burkulmaları ve sırt ağrısını hafifletebilir. Etkilenen bölgeye lavanta yağını masaj yapın. Lavanta yağı ayrıca böcek sokması sonrasında ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Etkilenen alan üzerinde hafifçe masaj yapın ve etkisini görün.
 • Lavanta yağı, sinirler ve anksiyete sorunları için mükemmel bir sakinleştirici bir kokuya sahiptir. Bu nedenle, migren, baş ağrısı, depresyon, sinir gerginliği ve duygusal stres tedavisinde de yardımcı olabilir. Canlandırıcı aroması, zihinsel aktiviteyi arttırırken, sinirsel yorgunluğu ve huzursuzluğu ortadan kaldırır. Otonom sinir sistemi üzerinde iyi araştırılmış bir etkiye sahiptir.

3. Güvenlik ve Uyarılar!!!

 • Ağza alınmaz. Sadece Harici kullanım içindir, Tüm uçucu yağlar kullanılmadan önce mutlaka sağlık uzmanına danışılmalıdır.
 • Çocuklar, hamile bayanlar ve emziren anneler bu esansiyel yağları, sağlık uzmanlarına danışmadan kullanmamalıdır.
 • Çocuklarınızın ve ev hayvanlarının erişemeyeceği bir yerde saklayınız.
 • Göz çevresi, dudak, tahriş olmuş deri bölgeleri gibi hassas bölgeler ile temasından kaçının.
 • Şişe açıldıktan sonra 1 yıl içerisinde tüketilmesi önerilir.
 • Uçucu Yağlar direkt cilt uygulaması için uygun değildir. Cilde uygulama ve masaj uygulamaları için taşıyıcı yağlar seyreltilmedir.
 • Yalnızca harici kullanım içindir, tüm uçucu yağlar gibi kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Lavanta yağı, uçucu yağlar arasında kokusu ile en öne çıkan bir yağdır. İnsanda temizlik, saflık, yenilenmiş hissi uyandırır. Ruhu dinlendirici özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı duş jelleri, çamaşır yumuşatıcıları, masaj yağları ve kremler içinde lavanta kokusu en çok beğenilen ve kullanılanlar arasındadır. Lavanta yağı, alerjenler içeren bir yağdır. Derinizin bu yağa karşı olan hassasiyetini ölçmek için, bileğin iç tarafına bir damla damlatılıp bekletilir. Kızarma ve şişme oluyorsa, derinize temas eden kullanımından kaçınmalısınız. Alkollü olanlar, emziren anneler ve hamileler lavanta yağını kullanmamalıdır. Peki, lavanta yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir? Lavanta yağının faydalarından yararlanmak için nasıl kullanılır? Lavanta yağı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde…

Lavanta yağı, uçucu yağlar arasında kokusu ile en öne çıkan bir yağdır. İnsanda temizlik, saflık, yenilenmiş hissi uyandırır. Ruhu dinlendirici özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı duş jelleri, çamaşır yumuşatıcıları, masaj yağları ve kremler içinde lavanta kokusu en çok beğenilen ve kullanılanlar arasındadır. Lavanta yağı, alerjenler içeren bir yağdır. Derinizin bu yağa karşı olan hassasiyetini ölçmek için, bileğin iç tarafına bir damla damlatılıp bekletilir. Kızarma ve şişme oluyorsa, derinize temas eden kullanımından kaçınmalısınız. Alkollü olanlar, emziren anneler ve hamileler lavanta yağını kullanmamalıdır. Peki, lavanta yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir? Lavanta yağının faydalarından yararlanmak için nasıl kullanılır? Lavanta yağı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde…

4. Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta yağının faydaları, lavanta yağının cilde faydaları ve lavanta yağının saça faydaları nelerdir ayrıntılı şekilde sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağım. Ayrıca lavanta yağı neye iyi gelir sorusu da cevap bulmuş olacak.

Lavanta yağının en bilinen ve etkin özelliği stres ve uykusuzla baş etmesidir. Gece yatmadan önce yastık kılıfına damlatılan birkaç damla lavanta yağı tüm gece mışıl mışıl uyumanızı sağlar. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız, ilaç almanın yerine bu tarifi denemenizi tavsiye ederiz. 8 saat kesintisiz uyku garantilidir.  Bunun yerine küveti doldurup içine damlatılan lavanta yağı ise suyla birlikte negatif enerjinizi alır götürür. Rahatlamış ve tazelenmiş olarak banyodan çıkarsınız.  Kışın kalorifer peteğinin üzerine koyacağınız bir kap suyun içindeki lavanta yağı kokusu tüm evi kaplayarak, içinize huzur verir. Uyumadan önce herhangi bir çay içiyorsanız, içine bir iki damla lavanta yağı damlatmak ise ekstra uyku getirir.

Kaslarda yorgunluktan dolayı oluşan ağrıları giderir. Özellikle spor yaptıktan sonraki kasılmalar için kullanmakta fayda vardır. Ağrıyan yere masajla iyice yağ yedirildikten sonra bölge sıcak tutulmalıdır.
Romatizmalı ağrılar ise, özellikle yağmurlu ve nemli havalarda dayanılmaz hale gelebilir. Lavanta yağı ile bu ağrıları da sürerek, kolaylıkla ve hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

Saç diplerine masaj yapılarak yedirilen ve bekletilen lavanta yağı ise; kepeklenmeyi giderir. Ayrıca saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Saçların hızlı uzamasını sağlanmak için saç uçlarına uygulanmalıdır. Her gün yıkanması gereken ve çok çabuk yağlanan bir saç tipiniz var ise lavanta yağı bu fazla yağ dengesini ayarlar. Kısa sürede yağlı saç tipinden normal saç tipine dönüş yaşanır. Saçlarınızı güzelleştirmek ve bakımını yapmak için, normal kullandığınız şampuanın içine her kullanımdan önce 1-2 damla ekleyiniz.
Başınız çok ağrıyorsa şakaklara, alına ve enseye uygulanan lavanta yağı sayesinde ağrıyı giderebilirsiniz. Aynı zamanda lavantayı kokusu rahatlamayı sağlar.

Bronşit, alerji, astım veya soğuk algınlığından dolayı öksürük şikâyetiniz var ise, göğsünüze süreceğiniz lavanta yağı öksürüğe iyi gelir. Aynı zamanda balgam ve ifrazatı söktürür.
Kışın soğuktan ve rüzgâr çarpmasından, yazın ise sıcaktan kavrulan dudaklar çatlar. Bu çatlaklar dudaklarda soyulmalara ve yaralara neden olur. Dudakların çatlamaması veya oluşan çatlakları onarmak için lavanta yağı çok geçerlidir.

Güneş yanıklarının acısını ve kızarıklığını gidermek için kullanılır.
Hamilelik harici oluşan mide bulantılarını yatıştırır. Bunun için giysinizin yakasına veya yakınınızda duran bir mendile bir iki damla lavanta yağı damlatarak koklayabilirsiniz.

Esas ve öz olarak çıkarılan lavanta yağının bir hayli keskin kokusu vardır. Şişenin kapağını açtıktan 2- 3dakika sonra baş ağrısına ve havayı solurken güçlüğe neden olur. Bu şekildeki yağ aslında en çok kabul görendir. Fakat sulandırarak kullanmak gerekir.

Lavanta yağı çok iyi bir yara temizleyici/ antiseptiktir.
Erkek çocuklarda devamlı kullanılması tavsiye edilmez. Hormonal değişikliğe neden olduğu kanıtlanmıştır.
Lavanta yağı sivilce ve akneleri gidermede oldukça etkilidir. Cilt temizlendikten sonra geceleri sürülür. Ciltte biraz emildikten sonra lavanta yağı ile uyunur. Sabah kalktığınızda normal sivilcelerde kuruma görülürken, akneler ise kullanım biraz daha uzun sürede etkili olur. Daha etkili olmasını istiyorsanız kaynatılmış ve soğutulmuş yani distile edilmiş su içine 4-5 damla lavanta yağı ve 1 damla çay ağacı yağı konulur. Suyun ölçüsü ise tam 1 su bardağı kadar olmalıdır. 15 gün boyunca kullanıldıktan sonra istenilen sonuç elde edilmezse 1 hafta ara verip küre tekrar başlanmalıdır. Mutlaka temiz cilde ve pamuk yardımıyla kompres yapar gibi uygulanmalıdır.

Evde lavanta yağı yapmak isterseniz. İhtiyacınız olan malzemeler saf zeytinyağı ve lavantadır. 1 çay bardağı taze olarak toplanan lavantayla, 2 çay bardağı zeytinyağı karıştırılır. Lavantalar zeytinyağı ile buluşmadan önce mutlaka havanda ezilmelidir. Cam bir şişede, güneş ışığı alan bir yerde 1 ay kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde ise her gün mutlaka çalkalanmalıdır.

Yaz aylarında insanı sinir eden ve uykusuz bırakan sivrisinekleri kaçırır. Uygun bir kaba koyup altını tea light mum ile ısıtmanız ise etkisini tüm gece boyunca sürmesini sağlar.

Kaş ve kirpiklerinizin seyrek olduğunu düşünüyorsanız, bu yağ sayesinde gür kaşlara ve uzun kirpiklere kavuşabilirsiniz. Kirpiklere uygularken kulak temizleme çubuğu ile kaşlara uygularken ise bir pamuktan yardım alabilirsiniz.

250 ml suyun içerisine 20 damla kadar lavanta yağı ekleyerek, sprey şeklinde püskürtebileceğiniz bir kaba alın. Kışlıkları kaldırırken veya giysi dolaplarının içine belirli aralıklarla sıkın. Güveleri giysilerinizden uzak tutacaktır.

Yazın ortaya çıkan karıncıların eve yuva yapmaması için evin giriş kapısı veya bahçe kapısı tarafına belirli aralıklarla lavanta yağı damlatmak, bu küçük canlılara zarar vermeden uzaklaşmasını sağlayacaktır
Egzama, sedef ve dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisinde lavanta yağı çok etkilidir.

Alerjilerin sıklıkla çoğaldığı bahar aylarında veya kışın soğuktan, gözünüzde yaşarmalar oluşuyorsa, göz kapaklarına sürerek göz yaşarmasını giderebilirsiniz. Ayrıca gözleri rahatlatıcı etkisi vardır.
Topuklarda bulunan çatlakları tedavi eder.

Böcek ve arı sokmalarını antiseptik özelliği sayesinde etkisiz hale getirir.
Bir virüsten dolayı oluşan uçukları çok kısa sürede tedavi eder.
Siğiller de ise bir hafta da sonuç verir.

Cilde sürülen nemlendiricinin içine katıldığında, yaşlanma karşıtı etki yapar. Derin olmayan kırışıklıkları açar.
Okul da çocukların karşılaştığı bitlenme sorununun önüne geçer. Lavanta yağlı şampuanla yıkanan çocuklara bit gelmez.

Lavanta Yağı Sivilce Tedavisi
Lavanta yağı ile sivilcelerinizi yok edebilirsiniz. Sivilceleri yok etmek için lavanta yağı ile beraber hazırlayacağınız karışımı direk cildinize uygulamanız yeterlidir.

Malzemeler

30 ml otoban yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
Yukarıda saydığım bütün malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve temizlenmiş olan cildinize, özellikle de sivilceli bölgeye uygulayın düzenli kullanıldığında sivilceleri kurutarak yok ettiğini kısa sürede göreceksiniz.

 Lavanta Yağı ile Cilt Bakımı
Lavanta yağını cilde sürüldüğünde etkili sonuç almanız mümkün, şimdi sizlere vereceğim lavanta yağı maskesi ile cilt lekelerini yok ederken cilt beyazlatıcı etkisinden de faydalanabilirsiniz.
Malzemeler

2 Kaşık taze fasulye unu
1 adet yumurta beyazı
2 damla lavanta yağı
Hazırlanışı ve uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Karışım ağda kıvamına geldikten sonra göz çevresi ve dudaklar hariç yüzümüzün her yerine sürüyoruz. Ortalama 15 dakika bekledikten sonra sıcak su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Zaten bu süre zarfında yüzünüzde hafiften yanma hissi oluşacaktır. Düzenli kullanıldığında cilt renginde açılma,  yağ ve sivilcenin yok olduğunu göreceksiniz.

5. Lavanta Yağının Zararları

Lavanta yağının faydaları olduğu kadar lavanta yağının zararları da bulunmaktadır. Dozunda kullanıldığında fazla yan etkisi görülmese de mutlaka kullanımında dikkat etmek gereklidir. İşte lavanta yağının zararları;

1.     Erkeklerde meme büyümesi genelde uzun süre kullandıktan sonra ortaya çıkmaktadır.

2.     Ciltte tahriş etme

3.     Baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma

4.     Ağız yoluyla alındığında yâda bazı ilaçlar ile etkileşime girdiğinde sizi zehirleyebilir.

5.     Boğazda ağrı ve yutkunma da zorluk

6.     Bulanık görme

7.     Karın ağrısı ve baş dönmesi

8.     Lavanta yağının zararları genelde uzun süre kullanmaktan yâda dozundan fazla kullanma sonucu görülmektedir. Asla ağız yolu ile tüketmeyin. Lavanta yağının zararları özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir.


0

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Mega Menu

blogger
© www.beslersifa.com | Her hakkı sağlıklıdır.
Coded by @suleymancetinx | ile yapılmıştır.